Teams were part of the Candy Cane Classic last weekend

The Eagle Gymnastics gymnasts traveled to Brockport for the Candy Cane Classic last weekend.  

The Level 4 Team placed first, Level 6 Team placed third, the Level 7&8 combined team placed third, and the Level 3 Team placed fourth.

Level 3

Child Age group

Alex DiSanto (Savannah) 7th place Bars (9.1) amd Beam (9.075).

Abigail Harris (Canandaigua) 6th place Vault (9.2).

Senior Age group

Ava Fratto (Canandaigua) 2nd place Vault (9.45), 3rd place Beam (9.225), 5th place Floor (9.15) and AA (36.7).

Jordan Biery (Farmington) 3rd place Vault (9.4), 4th place Floor (9.25), 6th place Beam (9.05) and AA (36.625).

Level 4

Child Age group

Delaney Gallahan (Canandaigua) 1st place AA (37.925), Vault (9.4), Beam (9.85), 2nd place Floor (9.45), 3rd place Bars (9.225).

Gillian Vit (Canandaigua) 2nd place AA (37.45), Vault (9.3), Bars (9.275), Beam (9.55), 3rd place Floor (9.325).

Kate Schrader (Victor) 6th place Floor (9.075), 9th place Beam (8.7).

Junior Age group

Mia Lyman (Bloomfield) 1st place AA (36.975) & Beam (9.85), 4th place Floor (9.175) and Vault (tie) (9.0), 7th place Bars (8.95).

Delaney Brown (Geneva) 1st place Floor (9.325), 4th place Vault (tie) (9.0) and AA (36.325), 6th place Bars (9.0), 9th place Beam (9.0).

Hayley Smith (Canandaigua) 5th place Beam (9.3).

Level 6

Child Age group

Rose Kendrick (Geneva) 1st place AA (37.775), Vault (9.6), Bars (9.45), & Beam (9.5), 2nd place Floor (9.225).

Julia Hannan (Victor) 1st place Floor (9.3), 2nd place AA (36.95), 3rd place Vault (9.3) and Bars (9.25), 5th place Beam (9.1).

Chloe Miller (Bloomfield) 2nd place Beam (9.45), 3rd place AA (36.525), 4th place Floor (9.15), 5th place Vault (9.175).

Anna Priebe (Marion) 5th place Bars (8.925), 6th place Beam (8.875), 7th place Floor (8.75) and AA (35.025).

Christina Ross (Waterloo) 2nd place Bars (9.275)

Junior Age group

Lauren Schrader (Victor) 1st place AA (36.975) and Vault (9.7), 2nd place Beam (9.3) and Floor (8.975), 3rd place Bars (9.0).

Sophia Damico (Victor) 4th place Floor (8.9), 7th place Vault (8.85).

Senior Age group

Katherine Ergil (Geneva) 3rd place AA (35.7) and Bars (8.85), 4th place Beam (9.0), 7th place Floor (8.9) and Vault (8.95).

Maggie Walsh (Canandaigua) 3rd place Vault (9.45), 6th place Beam (8.875) and AA (34.95).

Level 7

Child Age group

Belle McKee (Canandaigua) 1st place Floor (9.35) & Bars (9.5), 3rd place AA (37.075).

Addison Leasor (Newark) 4th place Beam (9.2).

Junior Age group

Paige Mattoon (Clifton Springs) 2nd place Vault (9.55). 

Level 8

Junior Age group

Jenny Martin (Victor) 1st place Floor (9.075), 2nd Beam (8.85), 4th place Bars (7.7) and AA (33.6)

Senior Age group

Elizabeth Ergil (Geneva) 2nd place Vault (8.5), Bars (8.8), Beam (7.3), Floor (7.5) and AA (32.2)